Decydując się na projekt domu energooszczędnego, warto wziąć pod uwagę ideę domu pasywnego. Na pewno będzie to projekt domu nowoczesnego, bardzo innowacyjnego, ale technologie, które drzemią w domu pasywnym, z pewnością doceni każdy, kogo interesują nowe i kreatywne metody.
Jednym z elementów, na jaki musimy się natknąć, dobierając pasujące puzzle to naszego domu pasywnego, jest dobry rekuperator. Warto poświęcić mu należytą wagę, bo źle dobrany bardziej nam może zaszkodzić niż pomóc: warto w związku z tym dopytać się o pomoc fachowców. Niemniej, mimo fachowej pomocy – powinniśmy mieć także podstawową wiedzę z tego zakresu.
Dobierając urządzenie, należy zwrócić uwagę na wskaźnik odzysku ciepła i rodzaje wymiennika. Jeśli chodzi o to drugie – najpopularniejsze są wymienniki krzyżowe (cechujące się cichą pracą, brakiem ruchowym – a więc potencjalnie awaryjnych – elementów i separacją strumieni powietrza). Innym rodzajem są wymienniki obrotowe – zaletą takiego wymiennika z pewnością jest odzysk wilgoci z wywiewanego powietrza, brak konieczności wymiany kasety na letnią czy brak wykraplania.
Przy doborze rekuperatora powinniśmy wziąć pod uwagę również dobranie izolacji termicznej, która zagwarantuje nam dużą efektywność cieplną produktu, a także dobranie izolacji akustycznej, która zapobiegnie nam przenoszenie się odgłosów pracy urządzenia po wszystkich kanałach wentylacyjnych.
Ważne są także elementy ochronne, które zabezpieczą nasze nagrzewnice wodne przed zmarznięciem (i te elektryczne przed przegrzaniem),
Warto zwrócić uwagę na dodatkowe elementy związane z samym użytkowaniem rekuperatora – czyli takie elementy jak okres i warunki gwarancji, atesty higieniczne czy opinie innych użytkowników, które w obecnej dobie komputerów łatwo znaleźć w Internecie. Przestudiowanie tych informacji pozwoli nam na lepszy wybór idealnego dla nas produktu.